+ přihlášení   + nová registrace   + zapomenuté heslo
neconazub.cz >

Info

Xerostomie, čili sucho v ústech

23.9.2009

Xerostomie, nebo-li syndrom suchých úst, vzniká následkem snížení tvorby slin nejčastěji jako projev nemoci nebo jako vedlejší účinek léčiv. Xerostomie zvyšuje riziko vzniku zubního kazu a infekcí v dutině ústní a způsobuje obtíže při jídle, mluvení a polykání.

Jedná se o běžný zdravotní problém, který se často nijak neléčí, poněvadž většina lidí trpících syndromem suchých úst si jej není vědoma, a ti, kteří o něm vědí, nemohou nalézt výrobky, kterými jej lze dostatečně efektivně a bezpečně léčit.

Syndrom suchých úst se podle výzkumu Mezinárodní stomatologické federace vyskytuje u:

  • 20 % lidí ve věku 18 – 34
  • 50 % lidí starších 55 let
  • a 70 % lidí nad 70 let


Sliny hrají důležitou roli v udržení našeho celkového zdraví. Jednou z jejich nejdůležitější funkcí je podpora a aktivní účast na příjmu potravy. Kromě toho sliny omývají zuby a tím snižují riziko tvorby zubního kazu a podporují remineralizaci zubní skloviny. Slinami jsou také odváděny choroboplodné zárodky z dutiny ústní do žaludku, kde jsou zneškodněny. Sliny se z 99 % slkádají z vody, ale obsahují také enzymy, imunoglobuliny, mucin a elektrolyty.

Jak můžeme xerostomii předcházet?

Především je nutné hodně pít, a to alespoň doporučené 2 litry tekutin denně. Dostatečný příjem tekutin je základem pro fungování mnoha fyziologických procesů, jako je i dostatečné zvlhčování sliznic. Není však tekutina jako tekutina a určitě se nedoporučuje pít alkohol, kofeinové a sycené nápoje. Pomoci mohou také žvýkačky a cucavé bonbony, avšak v rámci zachování zdravého chrupu, je nutné dbát na to, aby byly bez cukru.

V neposlední řadě doporučujeme používat produkty a výrobky značky Xerostom, cíleně určené ke  stimulaci a tvorbě slin.

Zpět na info

ODBĚR NOVINEK

Chci být informován
e-mailem o slevách a novinkách

INFO BOX

Jak vzniká zubní kaz a jak mu předejít

Bakterie způsobující zubní kaz tvoří zubní povlak, tzv. plak, který se usazuje na zubech, speciálně při okraji dásně a v mezizubních prostorech.
celý článek ...


Halitóza, čili špatný dech

Pokud jste někdy jednali s někým, komu bylo silně cítit z úst, víte, jaký může mít tento zdánlivě banální problém na dopad celého jednání.
celý článek ...